FANDOM


Łagów - miasto w pobliżu Świebdzina. Pierwotnie obszar ten był lennem rodu von Klepzig, następnie (od 1347 roku) własność zakonu joannitów (przez następnych 450 lat). Zbudowany przez joannitów zamek łagowski był wzorem rycerskiej siedziby. Celem zakonników go zamieszkujących było zapewnienie bezpieczeństwa na Trakcie Polskim między Poznaniem i Berlinem. Miastem Łagów został w 1809 roku, a w jego herbie znajduje się krzyż joannicki. Po kasacji zakonu joannitów Łagów przeszedł w ręce świeckie. Na początku XX wieku był słynnym kurortem pruskim. Był podzielony na dwie części.Wschodnia, zwana polską, skupiała przemysł, rzemiosło i handel, zachodnia, zwana niemiecką, miała charakter uzdrowiskowy. Właścicielem jednego z najbardziej znanych hoteli (Am See) był Polak, Leon Pinecki. Po wojnie miasteczko podupadło, ale odbywały się w nim sławne plenery malarskie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki